Ulga na nowe technologie przekształca się od 2016 r. w ulgę B+R

Jeszcze do koca tego roku, jeli przedsibiorca zakupi prawa np. do pionierskich bada i prac rozwojowych, najwieszego specjalistycznego systemu IT, patentu czy licencji – dokadniej, do wiedzy technologicznej obecnej na rynku krcej ni 5 lat – w rocznej deklaracji podatkowej za 2015 r. bdzie mg odliczy od dochodu do 50 proc. poniesionych na takie prawa wydatkw.
Co do zasady zakup oraz oddanie praw do uytkowania musi nastpi jeszcze w 2015 r., natomiast wyjtek stanowi wszyscy ci, u ktrych rok podatkowy nie pokrywa si z kalendarzowym. Jeeli rok podatkowy rozpocz si przed 1 stycznia 2016 r., a skoczy po 31 grudnia 2015 r., to do jego koca moliwe bdzie skorzystanie z ulgi na nabycie nowych technologii na dotychczasowych zasadach.
Nowe zasady
Od 1 stycznia 2016 r. ulga w opisanej wyej konfiguracji ustpuje miejsca uldze badawczo-rozwojowej, w skrcie uldze B+R. Nowelizacja uchyla art. 26c ustawy o PIT i wprowadza nowy art. 26e.
To wielko przedsibiorstwa lub rodzaj poniesionych wydatkw bd determinoway warto odliczenia. I tak w rocznym PIT-cie za 2016 r. skadanym w 2017 r. od podstawy opodatkowania bdzie mona odliczy 10 proc., 20 proc. lub 30 proc. wydatkw (tzw. kosztw kwalifikowanych) poniesionych na dziaalno badawczo-rozwojow. Za koszty kwalifikowane nowela uznaje:
– wynagrodzenia i skadki pracownikw, ktrzy pracuj przy realizacji dziaalnoci badawczo-rozwojowej (w czci finansowanej przez pracodawc),
– nabycie materiaw i surowcw bezporednio zwizanych z prowadzon dziaalnoci B+R,
– ekspertyzy, opinie, usugi doradcze i usugi rwnorzdne, a take zakup wynikw bada naukowych, wiadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostk naukow na potrzeby dziaalnoci B+R,
– odpatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wycznie w prowadzonej dziaalnoci badawczo-rozwojowej, jeeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powizanym z podatnikiem,
– dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztw uzyskania przychodw, odpisy amortyzacyjne od rodkw trwaych oraz wartoci niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej dziaalnoci badawczo-rozwojowej, z wyczeniem samochodw osobowych oraz budowli, budynkw i lokali bdcych odrbn wasnoci.
Limit 30-proc. dotyczy pacy i opacanych skadek pracownikw zaangaowanych w badania. Jeli inwestujcy w nowinki technologiczne jest mikro, maym lub rednim przedsibiorc, obowizuje go granica 20-proc. W przypadku pozostaych podatnikw kwota kosztw kwalifikowanych nie moe przekroczy 10-proc. tych kosztw.
Nowe konsekwencje
Ulga na nabycie technologii daje moliwo sporego zaoszczdzenia na podatku dochodowym bez wikszych, restrykcyjnych warunkw. Natomiast zastpujca j ulga B+R bdzie wymagaa od inwestorw analizy i odpowiedniej kwalifikacji wasnej dziaalnoci badawczo-rozwojowej, wyodrbnienia procesw, pracownikw czy maszyn i praw zaangaowanych w badania i rozwj. By moe trzeba bdzie w tym celu zacign opinii niezalenych jednostek naukowych.
Katarzyna Miazek