Radca pracy – zawód zaufania publicznego
Radca prawny to zawód niezwykle pokrewny z zawodem adwokata. W wielu punktach kompetencje obu profesji wręcz pokrywają się ze sobą. Radca prawny udziela pomocy prawnej i reprezentuje swoich klientów przed sądami i urzędami (zobacz też nasz artykuł Dlaczego warto powierzyć swoje sprawy radcy prawnemu?). Do niego należy udzielanie porad i konsultacji prawnych, wydawanie opinii prawnych, opracowywanie pozwów, apelacji, skarg kasacyjnych, sporządzanie ekspertyz prawnych. Co więcej, kancelaria radcy prawnego reprezentowana przez swego przedstawiciela prowadzi też postępowania rejestrowe podmiotów gospodarczych. Radca prawny, jak wykazaliśmy już w tytule artykułu, reprezentuje zawód zaufania publicznego. Jednak czym jest owo określenie i jakie są cechy tegoż zawodu? O tym właśnie poniżej.
Radca prawny jako zawód zaufania publicznego
Zawód zaufania publicznego to profesja, która nie jest jasno sprecyzowana w polskim języku, a jej definicja jest znacznie opisowa. Możemy jednak wyodrębnić najważniejsze cechy, które są spójne z owym pojęciem. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:
- wymóg posiadania specjalistycznego wykształcenia (Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o radach prawnych na listę radców prawnych może być wpisany ten, kto ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej)
- kierowanie się specyficznymi, podwyższonymi regułami etycznymi (Radca prawny wykonując swój zawód obowiązany jest nie tylko przestrzegać obowiązujących przepisów prawa, ale również postępować zgodnie z przepisami Kodeksu Etyki Radcy Prawnego nakładającego na niego obowiązki o charakterze prawnym i moralnym wobec klienta, sądów czy innych organów przed którymi występuje, pozostałych radców prawnych, samorządu zawodowego a nawet całego społeczeństwa. Wyrazem tej wzmożonej troski o moralność jest również uzależnienie możliwości wykonywania zawodu od posiadania nieskazitelnego charakteru oraz obowiązek złożenia ślubowania.)
- zrzeszanie osób w ramach określonego samorządu zawodowego (Radcowie prawni zorganizowani są na zasadach samorządu zawodowego, którego jednostki organizacyjne posiadają osobowość prawną. Samorządność ta, zgodnie z zapatrywaniami orzecznictwa nie ma charakteru absolutnego i poddawana jest kontroli Ministra Sprawiedliwości, a także Sądu Najwyższego)
- większa odpowiedzialność za nienależyte wykonywanie zawodu
- wykonywanie swojego zawodu w interesie publicznym
- profesja dotyka dóbr o szczególnym, zasadniczym, osobistym charakterze
Jak widać z powyższych rozważań, radca prawny to zawód, który nie tylko na swoich barkach nosi wielką odpowiedzialność za swoje decyzje, ale także bezsprzecznie jest profesją zaufania publicznego. Warto zatem znaleźć odpowiedniego radcę prawnego, który z czystym sumieniem i intencjami będzie nas reprezentować w sprawach prawnych (w Opolu polecamy Kancelaria Prawna Przemysław Malinowski http://przemyslawmalinowski.pl/ ). Dzięki temu zyskujemy nie tylko czas i pieniądze, ale przede wszystkim pewność uczciwości i sprawności ze strony całej kancelarii prawnej. A owo przeświadczenie jest zawsze kwestią bezcenną.